Üye Girişi

Basın


Basın Açıklamaları

Sendikamız, İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello başkanlığında, ülkemize resmi ziyarette bulunan İrlanda ticaret heyeti, 28 Mart 2012 tarihinde, Sendikamız Genel Merkezi’nde İEİS Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda, iki ülke arasında ilaç alanında işbirliği olanakları değerlendirildi.

Türkiye ilaç endüstrisinin dış pazarlarda etkinliğinin artırılması amacıyla yoğun faaliyetler sürdüren Sendikamız, bir süredir İrlandalı kamu kuruluşu Enterprise Ireland ile iki ülke ilaç endüstrilerindeki işbirliği ve yatırım fırsatlarını değerlendirmek amacıyla çalışmalar yürütüyordu. Bu kapsamdaki ilk adım geçtiğimiz Kasım ayında iki ülke ilaç firmalarının üst düzey yöneticilerinin Dublin’de bir araya gelmesiyle atılmıştı.

28 Mart 2012 Çarşamba günü İEİS’i ziyaret eden İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello ve beraberindeki heyete, Genel Sekreter Turgut Tokgöz tarafından Türkiye ilaç endüstrisi ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, toplantıda şunları söyledi: “Hem ilaç pazarımızın gelişime açık yapısı, hem de ilaç endüstrimizin kapasitesi; iki ülke arasında önemli iş fırsatları sunuyor. Gelişmiş ilaç endüstrilerine sahip bu iki ülkenin işbirliği yapabileceği pek çok alan olduğuna ve karşılıklı birikimlerinden yararlanabileceklerine inanıyorum. Bu kapsamda heyetlerin bir araya gelmesinin; ilaç alanındaki ilişkilerin yoğunlaşmasını ve firmalar arasında sağlıklı iş ortaklıklarının artarak devam etmesini sağlayacağını düşünüyorum.”

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello ise, ilaç sektörüne stratejik öncelik veren ve bu sayede ilaç endüstrisi büyük gelişme gösteren İrlanda ile ilaç alanında köklü bir üretim kültürüne ve güçlü bir altyapıya sahip Türkiye’nin, bu alandaki güçlerini birleştirmesinin iki ülke için büyük önem taşıdığını belirtti.
 

29.03.2012