Üye Girişi

Etkinlikler

Toplantılar

İLAÇ ENDÜSTRİSİ İŞVERENLER SENDİKASI, REKABET DERNEĞİ İŞBİRLİĞİYLE “İLAÇ SEKTÖRÜNDE REKABET” TOPLANTISI

Sendikamız, Rekabet Derneği işbirliğiyle 28 Haziran 2013 tarihinde “İlaç Sektöründe Rekabet” başlıklı bir toplantı düzenledi. 

Toplantının açılış konuşmaları Rekabet Kurumu 2. Başkanı Kenan Türk, Sendikamız Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ve Rekabet Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Av. Kemal Erol tarafından yapıldı. 

Nezih Barut yaptığı konuşmada: “Rekabet, çok farklı unsurlar içeren, ekonomik, hukuki ve sosyal boyutları olan bir kavram. Bildiğiniz gibi en önemli işlevi de tüketici faydasını ve ekonomik etkinliği sağlamak. İnsan sağlığı ile doğrudan ilgili vazgeçilmez bir ürünü sağlayan ilaç endüstrimiz için rekabetin tam işlemesi çok önemli. Raporda titizlikle oluşturulmuş bulguların çok değerli olduğunu ve dikkatle incelenmesinin önemini açıkça görüyoruz. Bu bulgular çerçevesinde önerilen eylemlerin ise sektörün tüm taraflarınca bu gibi platformlarda tartışılması ve uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

İlaç firmaları ve hukuk bürolarından 100’ün üzerinde katılımcının bulunduğu toplantıda, Rekabet Kurumu tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılan “İlaç Sektörü Araştırması”na yönelik bir sunum gerçekleştirildi, Sunumun ardından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkilileri tarafından resmi otorite görüşü, Sendikamız, AİFD ve TEB tarafından sektör görüşleri aktarıldı. Toplantının son bölümünde hukuk bürolarının konuya bakışı katılımcılara aktarıldı.

01.07.2013